Jak meblować pokój hotelowy

Osoba, której powierzono zadanie zaaranżowania i wyposażenia wnętrza pokoju hotelowego stoi przed nie lada wyzwaniem. Trzeba wykazać się nie tylko gustem w doborze koloru ścian czy mebli, ale też odcieni, materiału i stylu mebli.

Na samym wstępie trzeba odróżnić od siebie pokoje hotelowe od studio czy apartamentu. Pokój hotelowy będzie ograniczony zawsze tylko do jednego pomieszczenia. Od studio będzie odróżniał go brak aneksu kuchennego. Z kolei apartament, to swoiste hotelowe mieszkanie, z co najmniej dwoma osobnymi pomieszczeniami (nie licząc łazienki). Oczywiście w komplecie z apartamentem dostajemy zazwyczaj wyposażenie dużo wyższej jakości.

Ze względu na to, że pokój hotelowy spełnia funkcję tymczasowego miejsca zamieszkania, do jego wyposażenia i wystroju nie można podchodzić tak samo jak do np. do aranżacji zwykłego mieszkania. Nie zadziała tu więc większość tricków znanych z wyposażania naszych domów.

Z jednej strony, tak jak wspomniano wcześniej, jest to miejsce, w którym na ogół przebywa się przez krótki czas. Z tego też powodu nie powinny się raczej w pokoju hotelowym znaleźć regały na książki. Ograniczone zastosowanie będzie również miała komoda, w której często – poza różnymi drobiazgami – trzyma się bieliznę pościelową lub talerze czy sztućce. Z drugiej strony natomiast w pokoju hotelowym przez krótki czas koncentruje się praktycznie całe życie jego lokatorów, stąd normą będzie nagromadzenie różnego rodzaju mebli i sprzętów, które w warunkach normalnego mieszkania nie znalazłyby się raczej w tym samym pomieszczeniu.

Pokój hotelowy należy projektować z rozwagą, pamiętając o tych wymienionych powyżej, jak i o wielu innych zagadnieniach. Jego aranżacją nie powinien raczej zajmować się ktoś, kogo doświadczenie sprowadza się li tylko do wyposażenia własnego mieszkania.