Łóżka hotelowe

Centralnym, zdecydowanie najważniejszym obiektem każdego pokoju hotelowego, jest łóżko. Najbardziej prozaicznym tego powodem jest fakt, że zazwyczaj osoba korzystająca z hotelu robi to niejako przy okazji. Nie przyjeżdża się raczej do innego miasta, żeby przebywać w hotelu, ale by zrobić coś innego, a w hotelu – na ogół z konieczności – przenocować. Szczególnie zaś taki gość chciałby przenocować wygodnie i przede wszystkim właśnie dlatego wyposażenie pokoju hotelowego w wygodne łóżko powinno być podstawową troską aranżującego wnętrza w hotelu.

Krajowe wymogi odnoszące się do hoteli jako parametry łóżek hotelowych wskazują tylko ich minimalne wymiary. Niezależnie od ilości hotelowych gwiazdek są to odpowiednio 90×200 cm w przypadku łóżka jednoosobowego oraz 140×200 cm jeśli chodzi o łóżka dwuosobowe. Oczywiście jest to dolna granica rozmiarów łóżka – każdy dodatkowy centymetr będzie zwiększał wygodę.

Jeśli chodzi o wyposażenie „okołołóżkowe” obowiązkowo i nieodwołalnie, również niezależnie od ilości gwiazdek, przy każdym łóżku musi być ustawiona szafka nocna wraz z lampką oraz dywanik. Oczywiście tu również każde kolejne udogodnienie (np. lampa przymocowana do ściany ponad łóżkiem) będzie in plus.

Żadne normy natomiast nie regulują np. odległości pomiędzy łóżkami w pokojach wieloosobowych. W tym przypadku trzeba uwzględnić to, że im łóżka dalej od siebie, tym większy jest komfort każdego z lokatorów. Z drugiej strony trzeba uwzględnić topografię całego pokoju hotelowego i umieszczać łóżka w dogodnych miejscach pod kątem dostępu i możliwości korzystania z innych sprzętów, np. telewizora.

Tylko trochę mniej ważnym od aspektów związanych z komfortem korzystania z łóżka są jego walory estetyczne. Jako iż jest to mebel wielki, często nawet jeden z większych w pokoju, trzeba należycie zadbać o to, by jego wygląd nie tyle był dopasowany do reszty pokoju, co raczej wygląd pokoju był dostosowany do stylu łóżka. Przy okazji rearanżacji wnętrza łatwiej bowiem zmienić szafkę nocną i kolor ścian niż wymienić łóżko. Oczywiście w pewnym zakresie można również manipulować wyglądem łóżka, np. zmieniając jego obicie, czy stosując materiał maskujący przestrzeń pomiędzy ramą a podłogą.