Oświetlenie pokoju hotelowego

Normy odpowiedzialne za przyznawanie gwiazdek hotelom odnoszą się nawet do tak prozaicznych kwestii jak ilość lamp w pokojach. Nie wchodzą one natomiast w szczegóły oświetlenia.

Tematowi oświetlenia w pokojach hotelowych warto poświęcić choć trochę uwagi. Z jednej strony jest to kolejne pole, na którym można zadbać o wygodę klienta, z drugiej zaś zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Tak więc zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami przy każdym łóżku musi znaleźć się szafka nocna, na której umieszcza się lampkę nocną. Ponadto co najmniej jedną lampę sufitową należy podwiesić w pokojach hotelowych jedno- i dwugwiazdkowych, dwie w pokojach trzy-i czterogwiazdkowych oraz 3 w pokojach pięciogwiazdkowych.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć pokój w większą ilość lamp, szczególnie tam, gdzie istnieją ku temu powody (okna od mało słonecznej strony, drzewo w świetle okna). Rozmieszczając wszystkie – nie tylko dodatkowe – źródła światła, dobrze przemyśleć wcześniej do czego będzie ono używane. O ile w pewnych miejscach goście będą oczekiwali raczej nastrojowego oświetlenia, tak w innych może być konieczne ostre, zimne światło, które nie będzie przekłamywało kolorów. Uwzględniając te potrzeby trzeba więc umieścić każde z nich w odpowiednim miejscu i zadbać o poręczne przełączniki.

Z dużą korzyścią dla wizerunku hotelu można śmiało instalować większą ilość lamp niż się tego od hotelarzy wymaga. Jeśli miałyby się od tego natomiast znacząco zwiększyć koszty energii elektrycznej, to można spróbować zainstalować odpowiednie energooszczędne żarówki.