Oszczędzanie na oświetleniu

Szczególnie wtedy, gdy w pokoju zainstalowana jest większa ilość lamp (ale nie tylko), dobrze jest zainwestować w żarówki, które pozwolą nam zaoszczędzić elektryczność. Sukcesywnie wymyślane są coraz to lepsze, nowoczesne żarówki. Wbrew pozorom nie każda z nich sprawdzi się lepiej niż żarówka tradycyjna.

Od razu trzeba na przykład naprostować mit mówiący o tym, iż bardziej efektywne energetycznie od zwykłych żarówek są tzw. energooszczędne świetlówki. Świetlówki bowiem, nie dość że są o wiele droższe, to zużywają bardzo dużo prądu zaraz po ich uruchomieniu (i to za każdym razem!), a ponadto ich żywotność uzależniona jest od tego jak często będą włączane – sam czas świecenia nie ma aż tak dużego znaczenia zarówno dla żywotności świetlówki, jak i – co trzeba uczciwie oddać – rachunku za prąd. Żarówki tradycyjne dla porównania pobierają niemalże stałą ilość prądu od momentu zapalenia do ich zgaszenia i są dużo bardziej tolerancyjne na częste ich oświecanie i gaszenie. Wskazane będą zatem szczególnie w miejscach, w których światło pali się krócej lub przełącza się częściej.

Dobrą alternatywą zarówno dla tradycyjnej żarówki, jak i dla świetlówki może być np. oświetlenie ledowe, które ze swej natury pobiera mniej prądu. Ponadto, o ile zainwestuje się w ledy z nieco wyższej półki (czyli takie, które dobrze odprowadzają ciepło), to można liczyć na naprawdę długą ich żywotność. Dodatkową zaletą ledów w hotelu jest fakt, iż oświetlenie tego typu nie wypala się nagle tak jak np. żarówka, tylko stopniowo traci swą efektywność. To zatem, co można by odczuć przy codziennym, dłuższym użytkowaniu w domu będzie praktycznie niezauważalne dla gości, którzy przebywają w hotelu tylko przez kilka dni.