Wyposażenie łazienki

Nie w każdej hotelowej łazience znajdziemy to samo. Wynika to nie tylko liczby gwiazdek przyznanej danemu hotelowi – choć oczywiście pewne minimalnej standardy z tym związane trzeba tu spełnić – ale też z inwencji własnej. Mile widziane będzie wszystko, co wystaje ponad narzucony standard.

Zagadnienie wyposażenia łazienkowego w kategorii hoteli jednogwiazdkowych nie jest szczególnie porywające – wystarczy, by w pokoju znalazła się sama tylko umywalka, łazienka zaś może znajdować się na korytarzu i być wspólna dla kilku pokoi.

Łazienka musi się już obowiązkowo znaleźć się w każdym pokoju hotelu dwugwiazdkowego. Musi stanąć tam wanna lub prysznic, a także umywalka wraz z półką oraz WC.

Łazienki w pokojach hotelów powyżej dwóch gwiazdek powinny charakteryzować się przede wszystkim stopniowo coraz większą dbałością o estetykę, w standardach natomiast nie przewiduje się dużej ilości dodatkowego wyposażenia obowiązkowego – może z wyjątkiem suszarki do włosów czy wagi w hotelach o najwyższym standardzie.

Tak jak już niejednokrotnie wspominano clou wyposażania wnętrz hotelowych to – oczywiście jeśli nie mówimy o wyposażeniu hoteli luksusowych – kompromis pomiędzy ceną zakupu i kosztami utrzymania danego sprzętu, a komfortem gościa. Łazienkę można tymczasem uczynić wygodną bardzo niewielkim kosztem, bo po prostu poświęcając czas na odpowiednie rozplanowanie akcesoriów, tak aby zapewnić do nich dobry dostęp. Tak też można umieścić wieszak na ręczniki bliżej natrysku lub umywalki, a nie np. na drzwiach. Z kolei jeśli chodzi o wygodę w utrzymywaniu czystości można pomyśleć o tym, by lustro nad umywalką umieścić na nieco większej wysokości – dzięki temu będzie się mniej chlapało. Jeszcze lepszym usprawnieniem będzie pokrycie wnętrza kabiny prysznicowej specjalną substancją, która utrudnia powstawanie zacieków i kamienia.

Wskazane powyżej sposoby nie należą do drogich i są raczej kwestią dobrej woli właściciela. Warto się nimi zainteresować, tym bardziej że wiele rzeczy w łazience można zorganizować tak, aby komfort gościa szedł w parze z łatwością w utrzymaniu w czystości.